CY ESS 30-240
CYTECH
| Διαθεσιμότητα: | |
|---|---|
Περιγραφή προϊόντος
Το Solar Power Battery Storage System είναι ένα σύστημα που μπορεί να αποθηκεύσει ηλεκτρική ενέργεια και να παρέχει ισχύ, με ομαλή μετάβαση, αιχμή ξυρίσματος και πλήρωση κοιλάδας, ρύθμιση συχνότητας και τάσης και άλλες λειτουργίες. Μπορεί να εξομαλύνει την παραγωγή της ηλιακής και αιολικής ενέργειας και να μειώσει τον αντίκτυπο της τυχαιότητας, του χάσματος και της διακύμανσής της στο ηλεκτρικό δίκτυο και στους χρήστες. Η χρέωση στην περίοδο τιμών της κοιλάδας και η εκφόρτιση στην περίοδο τιμής αιχμής μπορεί να μειώσει το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας του χρήστη. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος στο μεγάλο ηλεκτρικό δίκτυο, μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα για να εξασφαλίσει την αδιάλειπτη παροχή ρεύματος στους χρήστες.
ESS |
30 KW |
60 KW |
Κλιμακόμενη μέγιστη ισχύς |
90 KW |
180 KW |
Χωρητικότητα μπαταρίας |
87,92 KWh |
163,84 KWh |
Ονομαστική τάση δικτύου |
230/400V 3P+N+PE |
|
Ονομαστική συχνότητα δικτύου |
50 HZ |
|
Μέγεθος (W*D*H) |
789*1180*2450 χλστ |
1577*1180*2450 χλστ |
Προϋποθέσεις εγκατάστασης |
Υπαίθριος |
Υπαίθριος |
Επίπεδο προστασίας |
IP55 |
IP55 |
Εύρος υγρασίας εργασίας |
0%~95% (χωρίς συμπύκνωση) |
|
Εύρος θερμοκρασίας εργασίας |
-30 ℃ ~+50 ℃ (>45 ℃ ,Wil Derate) |
|
Διεπαφή επικοινωνίας |
ΜΠΟΡΕΙ, RS485 |
|
Μάρκα μπαταρίας |
LFP (EVE) |
|
Ποσοστό εκφόρτισης |
1C |
|
Χωρητικότητα μίας μπαταρίας |
5,12 KWh |
|
Ποσότητα μπαταρίας |
16 |
32 |



Σύμφωνα με την ικανότητα επικοινωνίας του συστήματος και την ασφάλεια του συστήματος, το σύστημα διαχείρισης μπαταρίας υιοθετεί μια αρχιτεκτονική τριών επιπέδων. Ο βοηθητικός έλεγχος συλλέγει την τάση και τη θερμοκρασία κάθε μονάδας. Ο κύριος ελεγκτής λαμβάνει τα δεδομένα υποτελούς ελέγχου, την τάση και το ρεύμα μέσω επικοινωνίας.
Ονομα |
Παράμετρος |
Ισχύς συστήματος |
DC24V |
Εύρος ανίχνευσης τάσης ενός κυττάρου |
0V~5V |
Ακρίβεια ανίχνευσης τάσης ενός κυττάρου |
±5mV |
Εύρος ανίχνευσης θερμοκρασίας |
40 ℃ ~85 ℃ |
Ακρίβεια ανίχνευσης θερμοκρασίας |
±1 ℃ |
Συνολικό εύρος ανίχνευσης τάσης |
0V~1000V |
Ολική ακρίβεια ανίχνευσης τάσης |
1% FSR |
Ανίχνευση μόνωσης |
Υποστηρίξτε τη μέγιστη τάση των 1200 V και το σφάλμα ανίχνευσης είναι μικρότερο από 10% |
Τρέχον εύρος ανίχνευσης |
-300Α-300Α |
Τρέχουσα ακρίβεια ανίχνευσης |
1% FSR |
Ακρίβεια SOC |
6% |
Ρεύμα εξισορρόπησης |
100 mA |
Διεπαφή επικοινωνίας |
ΜΠΟΡΕΙ, RS485 |
Προστασία υπερφόρτωσης |
Υπερφόρτιση, υπερβολική εκφόρτιση, υπερβολική θερμοκρασία, βραχυκύκλωμα και άλλη προστασία και η ρύθμιση προστασίας μπορεί να οριστεί |

Στο σύστημα αποθήκευσης ενέργειας, εκτός από τη λειτουργία αμφίδρομου μετατροπέα, ο μετατροπέας αποθήκευσης ενέργειας μπορεί επίσης να υποστηρίξει το ηλεκτρικό δίκτυο, να εξασφαλίσει τη σταθερή λειτουργία του συστήματος ηλεκτρικού δικτύου, να παρέχει τη δυνατότητα αντοχής σε βραχυπρόθεσμες κρούσεις, ομαλή παροχή ρεύματος, αποθήκευση ενέργειας, ξύρισμα αιχμής και πλήρωση κοιλάδων.
Μοντέλο |
30 KW |
60 KW |
|
Παράμετροι πλευράς DC |
Μέγιστη τάση |
1000V |
1000V |
Ονομαστική τάση |
800V |
800V |
|
Εύρος τάσης εργασίας |
680~1000V |
680~1000V |
|
Μέγιστο ρεύμα φόρτισης/εκφόρτισης |
44Α |
88Α |
|
Παράμετροι σύνδεσης δικτύου AC |
Μέγιστη φαινόμενη ισχύς εισόδου |
30KVA |
60KVA |
Μέγιστη ενεργή ισχύς εισόδου |
30 KW |
60 KW |
|
Ονομαστική τάση εισόδου |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
|
Μέγιστο συνεχές ρεύμα εισόδου |
43Α |
86Α |
|
Ονομαστική συχνότητα εισόδου |
50 Hz |
50 Hz |
|
Παράμετροι AC εκτός δικτύου |
Ονομαστική τάση εξόδου |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
Ονομαστική συχνότητα εξόδου |
50 Hz |
50 Hz |
|
Μέγιστο συνεχές ρεύμα εξόδου |
43Α |
86Α |
|
Μέγιστη ενεργή ισχύς εξόδου |
30 KW |
60 KW |
|
Μέγιστη φαινόμενη ισχύς εξόδου |
30KVA |
60KVA |
|
Γενικές παράμετροι |
Μη ισορροπημένη χωρητικότητα φορτίου |
100% |
100% |
συντελεστής ισχύος |
>0,98 |
>0,98 |
|
Εύρος θερμοκρασίας εργασίας |
-30~+60 ℃ (>45 ℃ ,Wil Derate) |
-30~+60 ℃ (>45 ℃ ,Wil Derate) |
|
Μέγιστη απόδοση |
98,5% |
98,5% |
|
Λειτουργία εκκίνησης AC/DC |
ΝΑΙ |
ΝΑΙ |
|
Διαστάσεις (Π* Β* Υ) |
436*550*130 χλστ |
436*550*130 χλστ |
|
Βάρος |
25 κιλά |
28 κιλά |
|

Η μονάδα ισχύος του ελεγκτή MPPT υιοθετεί τον πιο πρόσφατο βελτιστοποιημένο σχεδιασμό υλικού και προηγμένο αλγόριθμο ελέγχου, ο οποίος διαθέτει έξυπνο έλεγχο και υψηλή αξιοπιστία.
Μοντέλο |
30Α |
60Α |
PV πλευρική παράμετρος |
||
Μέγιστη ισχύς εξαρτήματος εισόδου |
42 KW |
84 KW |
Μέγιστη τάση εισόδου |
1000 VDC |
1000 VDC |
MPPT εύρος τάσης |
200~850 VDC |
200~850 VDC |
Τάση εκκίνησης |
200 VDC |
200 VDC |
MPPT |
1 |
1 |
PV τρόπο |
1 |
1 |
Μέγιστο ρεύμα εισόδου |
100 ADC |
200ADC |
Παράμετρος πλευράς DC |
||
Μέγιστη τάση DC |
1000 VDC |
1000 VDC |
Ονομαστική τάση |
800 VDC |
800 VDC |
Εύρος τάσης |
350~1000 VDC |
350~1000 VDC |
Μέγιστο συνεχές ρεύμα |
50 ADC |
100 VDC |
Μέγιστη συνεχής ισχύς |
30 KW |
60 KW |
Διαστάσεις (Π* Β* Υ) |
436*550*130 χλστ |
436*550*130 χλστ |
Βάρος |
25 κιλά |
30 κιλά |

Στο σύστημα αποθήκευσης μπαταριών ηλιακής ενέργειας, η τοπολογία επικοινωνίας EMS χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Το ανώτερο στρώμα είναι το γενικό κεντρικό σύστημα παρακολούθησης.
Κάτω εξοπλισμός: μετατροπέας αποθήκευσης ενέργειας, σύστημα διαχείρισης μπαταρίας ( BMS ), εξοπλισμός περιβαλλοντικής παρακολούθησης, σύστημα πυροπροστασίας, κλιματισμός ή σύστημα ελέγχου πρόσβασης, κ.λπ. είναι όλα συνδεδεμένα στο σύστημα παρακολούθησης (επί του παρόντος με διαχείριση αρχής διαχειριστή, έλεγχος ήπιας πρόσβασης).
Ο κεντρικός υπολογιστής παρακολούθησης ολοκληρώνει τη σύνδεση δικτύου, τη μετατροπή, τη λήψη δεδομένων, την τοπική επεξεργασία δεδομένων, τη μετατροπή πρωτοκόλλου και την ανταλλαγή εντολών μεταξύ των επιτόπιων συστημάτων παρακολούθησης και ελέγχου, τη λειτουργία παρακολούθησης οθόνης τοπικού χρήστη, τη στρατηγική ελέγχου και τις λειτουργίες διακομιστή WEB και πραγματοποιεί τη συλλογή και μετάδοση υψηλής ταχύτητας δεδομένων μεγάλης χωρητικότητας σε πραγματικό χρόνο, έτσι ώστε να διασφαλίζεται ότι το κύριο σύστημα τροφοδοσίας μπορεί να λαμβάνει γρήγορα και με ακρίβεια το σύστημα παρακολούθησης. ανωμαλίες και σφάλματα που εντοπίζονται από το δίκτυο, Εξασφάλιση γρήγορης τοποθέτησης και ανάκτησης. (Πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσω του επιπέδου σταθμού BMS )
PCS ισχύς |
MPPT ισχύς |
Χωρητικότητα μπαταρίας |
BMS |
EMS |
Κλιματιστικό |
Σύστημα πυροσβεστήρα |
Ποσότητα ντουλαπιού |
30 KW |
30 KW |
81,92 KWH |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
60 KW |
60 KW |
163,84 KWH |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
120 KW |
60/120 KW |
163,84 KWH |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
180 KW |
120/180 KW |
409,6 KWH |
1 |
1 |
4 |
2 |
2 |
240 KW |
180/240 KW |
635,36 KWH |
1 |
1 |
6 |
3 |
3 |
Όνομα εξοπλισμού |
Παράμετρος προδιαγραφών |
Μονάδα |
Ποσ |
Παρατήρηση |
PCS |
30 kw |
τεμ |
1 |
|
MPPT |
30 kw |
τεμ |
1 |
|
Μπαταρία λιθίου |
81,92 kwh (5,12 kwh/τεμ.) |
τεμ |
16 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Πυροσβεστήρας |
τεμ |
1 |
||
EMS |
τεμ |
1 |
||
Ηλιακό πάνελ |
440W/τεμ |
τεμ |
64 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Διανομή ρεύματος και βοηθητικά υλικά |
σειρά |
1 |
Όνομα εξοπλισμού |
Παράμετρος προδιαγραφών |
Μονάδα |
Ποσ |
Παρατήρηση |
PCS |
60 kw |
τεμ |
1 |
|
MPPT |
60 kw |
τεμ |
1 |
|
Μπαταρία λιθίου |
163,84 kwh (5,12 kwh/τεμ.) |
τεμ |
16 |
επιλογή |
τεμ |
2 |
|||
Πυροσβεστήρας |
τεμ |
1 |
||
EMS |
τεμ |
1 |
||
Ηλιακό πάνελ |
440W/τεμ |
τεμ |
128 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Διανομή ρεύματος και βοηθητικά υλικά |
σειρά |
1 |
Εφαρμογή
Μεγιστοποιημένη επιτόπια χρήση: Με την προσθήκη ενός συστήματος αποθήκευσης μπαταριών για ηλιακούς συλλέκτες , η πλεονάζουσα ενέργεια PV δεσμεύεται κατά τη διάρκεια της αιχμής ακτινοβολίας και αποφορτίζεται κατά τις απογευματινές περιόδους ή τις περιόδους χαμηλής ηλιοφάνειας, αυξάνοντας τα ποσοστά ιδιοκατανάλωσης από ~ 30 % σε > 70 %.
Υψηλή απόδοση μετ' επιστροφής: Οι σύγχρονες χημικές χημικές ουσίες ιόντων λιθίου ή LFP παρέχουν 90–95 % απόδοση μετ' επιστροφής. Τα ενσωματωμένα BMS και EMS βελτιστοποιούν το SoC για να παρατείνουν τη διάρκεια ζωής του κύκλου και να διατηρήσουν > 80% διατήρηση χωρητικότητας για 10 χρόνια.
Κλιμακώσιμη χωρητικότητα: Τα αρθρωτά ράφια 'Pay-as-you-grow' (π.χ. 5 kW /10 kWh το καθένα) επιτρέπουν στους εγκαταστάτες να προσθέτουν σταδιακά χώρο αποθήκευσης μπαταρίας στις εγκαταστάσεις ηλιακού συστήματος , ταιριάζοντας τα διευρυνόμενα προφίλ φορτίου χωρίς εκ των προτέρων υπερμεγέθη.
Ξύρισμα αιχμής με σύστημα αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας: Η αποφόρτιση κατά τη διάρκεια των παραθύρων αιχμής των τιμολογίων εξοικονομεί 20–40% στις χρεώσεις ζήτησης.
Tariff arbitrage: Η χρέωση στα 0,05 $/ kWh εκτός αιχμής και η εκφόρτωση στα 0,25 $/ kWh αιχμής μεγιστοποιεί τις οικονομικές αποδόσεις.
Αυτοματοποιημένη ανίχνευση αιχμής: Οι πλατφόρμες EMS ενσωματώνουν χρονοδιαγράμματα τιμολογίων κοινής ωφέλειας και δεδομένα χρήσης σε πραγματικό χρόνο για να ενεργοποιήσουν εκφορτίσεις εντός 5 λεπτών από τις αναμενόμενες αιχμές ζήτησης, να εξομαλύνουν τις καμπύλες φορτίου και να αποφεύγουν δαπανηρές χρεώσεις χωρητικότητας.
Μετρήσεις απόδοσης επένδυσης: Οι τυπικές εμπορικές περίοδοι απόσβεσης κυμαίνονται από 3-6 χρόνια, ανάλογα με τις τοπικές δομές τιμολογίων και τα ηλιακά κίνητρα.
Εναλλαγή μηδενικής μεταφοράς: Οι υβριδικοί μετατροπείς με διακόπτες μεταφοράς στερεάς κατάστασης επιτυγχάνουν χρόνους μεταφοράς < 4 ms, εξασφαλίζοντας απρόσκοπτη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας για κρίσιμα φορτία (κέντρα δεδομένων, ιατρικός εξοπλισμός).
Πλεονασμός N+1: Οι παράλληλες μονάδες μετατροπέα και οι κατανεμημένες σειρές μπαταριών παρέχουν ανοχή σφαλμάτων—οποιαδήποτε βλάβη μεμονωμένης μονάδας δεν διακυβεύει τον συνολικό χρόνο λειτουργίας του συστήματος.
Χρόνος εκτέλεσης και προτεραιοποίηση: EMS μπορεί να κατανείμει την αποθηκευμένη ενέργεια σε κυκλώματα προτεραιότητας (φωτισμός, ψύξη, επικοινωνίες), επεκτείνοντας την αυτονομία βασικού φορτίου κατά 15–25 % σε σύγκριση με μη τμηματοποιημένα συστήματα.
Ημέρες αυτονομίας: Το κατάλληλο μέγεθος συστήματος αποθήκευσης μπαταριών για ηλιακούς συλλέκτες μπορεί να προσφέρει αυτονομία 2-5 ημερών σε απομακρυσμένες τοποθεσίες, με βάση τα προφίλ φορτίου και την τοπική ηλιακή ακτινοβολία.
Δυνατότητα μαύρης εκκίνησης: Οι προηγμένοι ελεγκτές συντονίζουν PV , την μπαταρία και τα προαιρετικά σετ γεννήτριας για επανεκκίνηση μετά από απώλεια δικτύου χωρίς εξωτερική υποστήριξη.
Έλεγχος πτώσης και κατανομή φορτίου: Σε ρυθμίσεις πολλαπλών μετατροπέων, οι ρυθμίσεις πτώσης τάσης/συχνότητας διασφαλίζουν αναλογικό μοίρασμα φορτίου μεταξύ μετατροπέων μπαταρίας και γεννητριών ντίζελ, σταθεροποιώντας τις λειτουργίες του μικροδικτύου.
Συγκεντρωτική ευελιξία: Τα κατανεμημένα συστήματα αποθήκευσης μπαταριών ηλιακής ενέργειας δικτυωμένα μέσω πλατφορμών cloud μπορούν να υποβάλουν προσφορά σε δευτερεύουσες αγορές για ρύθμιση συχνότητας, υποστήριξη τάσης και απόκριση ζήτησης.
Επικοινωνία βασισμένη σε πρότυπα: Πρωτόκολλα όπως το IEEE 2030.5, το OpenADR 2.0 και το SunSpec διασφαλίζουν ασφαλή σήματα αποστολής σε πραγματικό χρόνο μεταξύ των χειριστών VPP και των στοιχείων πίσω από το μετρητή.
Στοίβαξη εσόδων: Ο συνδυασμός ενεργειακών αρμπιτράζ, αιχμής ξυρίσματος και βοηθητικών υπηρεσιών μπορεί να αυξήσει τη συνολική απόδοση επένδυσης (ROI) του συστήματος κατά 15–25 % ετησίως.
Η ανάπτυξη ενός επαγγελματικά σχεδιασμένου συστήματος αποθήκευσης μπαταριών ηλιακής ενέργειας —με τη σωστή χημεία, αναλογία ισχύος προς ενέργεια και έξυπνα χειριστήρια— δίνει τη δυνατότητα στους ιδιοκτήτες του ιστότοπου να βελτιστοποιούν την ιδιοκατανάλωση, να μειώνουν τις μέγιστες χρεώσεις, να διασφαλίζουν εφεδρική ανθεκτικότητα, να υποστηρίζουν εφαρμογές εκτός δικτύου και να δημιουργούν έσοδα από υπηρεσίες δικτύου. Το προσεκτικό μέγεθος και η ενσωμάτωση του συστήματος αποθήκευσης μπαταριών για ηλιακούς συλλέκτες είναι το κλειδί για τη μεγιστοποίηση της απόδοσης, της διάρκειας ζωής και των οικονομικών αποδόσεων.
Κατηγορία Προϊόντος