CY ESS 30-240
CYTECH
| Διαθεσιμότητα: | |
|---|---|
Περιγραφή προϊόντος
Το βιομηχανικό και εμπορικό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας είναι ένα σύστημα που μπορεί να αποθηκεύσει ηλεκτρική ενέργεια και να παρέχει ισχύ, με ομαλή μετάβαση, ξυρίσματος αιχμής και πλήρωση κοιλάδας, ρύθμιση συχνότητας και τάσης και άλλες λειτουργίες. Μπορεί να εξομαλύνει την παραγωγή της ηλιακής και αιολικής ενέργειας και να μειώσει τον αντίκτυπο της τυχαιότητας, του χάσματος και της διακύμανσής της στο ηλεκτρικό δίκτυο και στους χρήστες. Η χρέωση στην περίοδο τιμών της κοιλάδας και η εκφόρτιση στην περίοδο τιμής αιχμής μπορεί να μειώσει το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας του χρήστη. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος στο μεγάλο ηλεκτρικό δίκτυο, μπορεί να λειτουργήσει ανεξάρτητα για να εξασφαλίσει την αδιάλειπτη παροχή ρεύματος στους χρήστες.
ESS |
30 KW |
60 KW |
Κλιμακόμενη μέγιστη ισχύς |
90 KW |
180 KW |
Χωρητικότητα μπαταρίας |
87,92 KWh |
163,84 KWh |
Ονομαστική τάση δικτύου |
230/400V 3P+N+PE |
|
Ονομαστική συχνότητα δικτύου |
50 HZ |
|
Μέγεθος ( W*D*H ) |
789*1180*2450 χλστ |
1577*1180*2450 χλστ |
Προϋποθέσεις εγκατάστασης |
Υπαίθριος |
Υπαίθριος |
Επίπεδο προστασίας |
IP55 |
IP55 |
Εύρος υγρασίας εργασίας |
0%~95% (χωρίς συμπύκνωση) |
|
Εύρος θερμοκρασίας εργασίας |
-30℃ ~+50 ℃ ( >45 ℃ , Wil Derate) |
|
Διεπαφή επικοινωνίας |
ΜΠΟΡΕΙ, RS485 |
|
Μάρκα μπαταρίας |
LFP (EVE) |
|
Ποσοστό εκφόρτισης |
1C |
|
Ενιαία χωρητικότητα μπαταρίας |
5,12 KWh |
|
Ποσότητα μπαταρίας |
16 |
32 |



Σύμφωνα με την ικανότητα επικοινωνίας του συστήματος και την ασφάλεια του συστήματος, το σύστημα διαχείρισης μπαταρίας υιοθετεί μια αρχιτεκτονική τριών επιπέδων. Ο βοηθητικός έλεγχος συλλέγει την τάση και τη θερμοκρασία κάθε μονάδας. Ο κύριος ελεγκτής λαμβάνει τα δεδομένα υποτελούς ελέγχου, την τάση και το ρεύμα μέσω επικοινωνίας.
Ονομα |
Παράμετρος |
Ισχύς συστήματος |
DC24V |
Εύρος ανίχνευσης τάσης ενός κυττάρου |
0V~5V |
Ακρίβεια ανίχνευσης τάσης ενός κυττάρου |
±5mV |
Εύρος ανίχνευσης θερμοκρασίας |
40 ℃ ~85 ℃ |
Ακρίβεια ανίχνευσης θερμοκρασίας |
±1 ℃ |
Συνολικό εύρος ανίχνευσης τάσης |
0V~1000V |
Ολική ακρίβεια ανίχνευσης τάσης |
1% FSR |
Ανίχνευση μόνωσης |
Υποστηρίξτε τη μέγιστη τάση των 1200 V και το σφάλμα ανίχνευσης είναι μικρότερο από 10% |
Τρέχον εύρος ανίχνευσης |
-300Α-300Α |
Τρέχουσα ακρίβεια ανίχνευσης |
1% FSR |
Ακρίβεια SOC |
6% |
Ρεύμα εξισορρόπησης |
100 mA |
Διεπαφή επικοινωνίας |
ΜΠΟΡΕΙ, RS485 |
Προστασία υπερφόρτωσης |
Υπερφόρτιση, υπερβολική εκφόρτιση, υπερβολική θερμοκρασία, βραχυκύκλωμα και άλλη προστασία και η ρύθμιση προστασίας μπορεί να οριστεί |

Στο σύστημα αποθήκευσης ενέργειας, εκτός από τη λειτουργία αμφίδρομου μετατροπέα, ο μετατροπέας αποθήκευσης ενέργειας μπορεί επίσης να υποστηρίξει το ηλεκτρικό δίκτυο, να εξασφαλίσει τη σταθερή λειτουργία του συστήματος ηλεκτρικού δικτύου, να παρέχει τη δυνατότητα αντοχής σε βραχυπρόθεσμες κρούσεις, ομαλή παροχή ρεύματος, αποθήκευση ενέργειας, ξύρισμα αιχμής και πλήρωση κοιλάδων.
Μοντέλο |
30 KW |
60 KW |
|
Παράμετροι πλευράς DC |
Μέγιστη τάση |
1000V |
1000V |
Ονομαστική τάση |
800V |
800V |
|
Εύρος τάσης εργασίας |
680~1000V |
680~1000V |
|
Μέγιστο ρεύμα φόρτισης/εκφόρτισης |
44Α |
88Α |
|
Παράμετροι σύνδεσης δικτύου AC |
Μέγιστη φαινόμενη ισχύς εισόδου |
30KVA |
60KVA |
Μέγιστη ενεργή ισχύς εισόδου |
30 KW |
60 KW |
|
Ονομαστική τάση εισόδου |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
|
Μέγιστο συνεχές ρεύμα εισόδου |
43Α |
86Α |
|
Ονομαστική συχνότητα εισόδου |
50 Hz |
50 Hz |
|
Παράμετροι AC εκτός δικτύου |
Ονομαστική τάση εξόδου |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
230/400 VAC ,3P+N+PE |
Ονομαστική συχνότητα εξόδου |
50 Hz |
50 Hz |
|
Μέγιστο συνεχές ρεύμα εξόδου |
43Α |
86Α |
|
Μέγιστη ενεργή ισχύς εξόδου |
30 KW |
60 KW |
|
Μέγιστη φαινόμενη ισχύς εξόδου |
30KVA |
60KVA |
|
Γενικές παράμετροι |
Μη ισορροπημένη χωρητικότητα φορτίου |
100% |
100% |
συντελεστής ισχύος |
>0,98 |
>0,98 |
|
Εύρος θερμοκρασίας εργασίας |
-30~+60 ℃ (>45 ℃ ,Wil Derate) |
-30~+60 ℃ (>45 ℃ ,Wil Derate) |
|
Μέγιστη απόδοση |
98,5% |
98,5% |
|
Λειτουργία εκκίνησης AC/DC |
ΝΑΙ |
ΝΑΙ |
|
Διαστάσεις (Π* Β* Υ) |
436*550*130 χλστ |
436*550*130 χλστ |
|
Βάρος |
25 κιλά |
28 κιλά |
|

Η μονάδα ισχύος του ελεγκτή MPPT υιοθετεί τον πιο πρόσφατο βελτιστοποιημένο σχεδιασμό υλικού και προηγμένο αλγόριθμο ελέγχου, ο οποίος διαθέτει έξυπνο έλεγχο και υψηλή αξιοπιστία.
Μοντέλο |
30Α |
60Α |
PV πλευρική παράμετρος |
||
Μέγιστη ισχύς εξαρτήματος εισόδου |
42 KW |
84 KW |
Μέγιστη τάση εισόδου |
1000 VDC |
1000 VDC |
MPPT εύρος τάσης |
200~850 VDC |
200~850 VDC |
Τάση εκκίνησης |
200 VDC |
200 VDC |
MPPT |
1 |
1 |
PV τρόπο |
1 |
1 |
Μέγιστο ρεύμα εισόδου |
100 ADC |
200ADC |
Παράμετρος πλευράς DC |
||
Μέγιστη τάση DC |
1000 VDC |
1000 VDC |
Ονομαστική τάση |
800 VDC |
800 VDC |
Εύρος τάσης |
350~1000 VDC |
350~1000 VDC |
Μέγιστο συνεχές ρεύμα |
50 ADC |
100 VDC |
Μέγιστη συνεχής ισχύς |
30 KW |
60 KW |
Διαστάσεις (Π* Β* Υ) |
436*550*130 χλστ |
436*550*130 χλστ |
Βάρος |
25 κιλά |
30 κιλά |

Στο βιομηχανικό και εμπορικό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας, η τοπολογία επικοινωνίας EMS χωρίζεται σε δύο επίπεδα. Το ανώτερο στρώμα είναι το γενικό κεντρικό σύστημα παρακολούθησης.
Κάτω εξοπλισμός: μετατροπέας αποθήκευσης ενέργειας, σύστημα διαχείρισης μπαταρίας ( BMS ), εξοπλισμός περιβαλλοντικής παρακολούθησης, σύστημα πυροπροστασίας, κλιματισμός ή σύστημα ελέγχου πρόσβασης, κ.λπ. είναι όλα συνδεδεμένα στο σύστημα παρακολούθησης (επί του παρόντος με διαχείριση αρχής διαχειριστή, έλεγχος ήπιας πρόσβασης).
Ο κεντρικός υπολογιστής παρακολούθησης ολοκληρώνει τη σύνδεση δικτύου, τη μετατροπή, τη λήψη δεδομένων, την τοπική επεξεργασία δεδομένων, τη μετατροπή πρωτοκόλλου και την ανταλλαγή εντολών μεταξύ των επιτόπιων συστημάτων παρακολούθησης και ελέγχου, τη λειτουργία παρακολούθησης οθόνης τοπικού χρήστη, τη στρατηγική ελέγχου και τις λειτουργίες διακομιστή WEB και πραγματοποιεί τη συλλογή και μετάδοση υψηλής ταχύτητας δεδομένων μεγάλης χωρητικότητας σε πραγματικό χρόνο, έτσι ώστε να διασφαλίζεται ότι το κύριο σύστημα τροφοδοσίας μπορεί να λαμβάνει γρήγορα και με ακρίβεια το σύστημα παρακολούθησης. ανωμαλίες και σφάλματα που εντοπίζονται από το δίκτυο, Εξασφάλιση γρήγορης τοποθέτησης και ανάκτησης. (Πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσω του επιπέδου σταθμού BMS )
PCS ισχύς |
MPPT ισχύς |
Χωρητικότητα μπαταρίας |
BMS |
EMS |
Κλιματιστικό |
Σύστημα πυροσβεστήρα |
Ποσότητα ντουλαπιού |
30 KW |
30 KW |
81,92 KWH |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
60 KW |
60 KW |
163,84 KWH |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
120 KW |
60/120 KW |
163,84 KWH |
1 |
1 |
2 |
1 |
1 |
180 KW |
120/180KW |
409,6 KWH |
1 |
1 |
4 |
2 |
2 |
240 KW |
180/240 KW |
635,36 KWH |
1 |
1 |
6 |
3 |
3 |
Όνομα εξοπλισμού |
Παράμετρος προδιαγραφών |
Μονάδα |
Ποσ |
Παρατήρηση |
PCS |
30 kw |
τεμ |
1 |
|
MPPT |
30 kw |
τεμ |
1 |
|
Μπαταρία λιθίου |
81,92 kwh (5,12 kwh/τεμ.) |
τεμ |
16 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Πυροσβεστήρας |
τεμ |
1 |
||
EMS |
τεμ |
1 |
||
Ηλιακό πάνελ |
440W/τεμ |
τεμ |
64 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Διανομή ρεύματος και βοηθητικά υλικά |
σειρά |
1 |
Όνομα εξοπλισμού |
Παράμετρος προδιαγραφών |
Μονάδα |
Ποσ |
Παρατήρηση |
PCS |
60 kw |
τεμ |
1 |
|
MPPT |
60 kw |
τεμ |
1 |
|
Μπαταρία λιθίου |
163,84 kwh (5,12 kwh/τεμ.) |
τεμ |
16 |
επιλογή |
τεμ |
2 |
|||
Πυροσβεστήρας |
τεμ |
1 |
||
EMS |
τεμ |
1 |
||
Ηλιακό πάνελ |
440W/τεμ |
τεμ |
128 |
επιλογή |
τεμ |
1 |
|||
Διανομή ρεύματος και βοηθητικά υλικά |
σειρά |
1 |
Εφαρμογή
Γρήγορη απόκριση: Ένα κλίμακας δικτύου σύστημα αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας ιόντων λιθίου παρέχει ρυθμούς ράμπας κάτω του δευτερολέπτου (< 200 ms), διορθώνοντας άμεσα τις αποκλίσεις συχνότητας και ξεπερνώντας τα παραδοσιακά αποθέματα περιστροφής.
Επικουρικά έσοδα: Συμμετέχοντας σε αγορές ISO/RTO (π.χ. PJM, CAISO), οι φορείς εκμετάλλευσης μπορούν να αποκομίσουν έσοδα από ρυθμίσεις ταχείας συχνότητας και αποθεματικά έκτακτης ανάγκης, επιτυγχάνοντας συχνά > 10 % IRR.
Συμμόρφωση με τους κανονισμούς: Οι μετατροπείς συμμορφώνονται με το FERC Order 841, προσφέροντας δυνατότητες fault-ride-through και LVRT για απρόσκοπτη ενσωμάτωση στο δίκτυο.
Δυναμική υποστήριξη VAR: Ένα αρθρωτό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας εγχέει ή απορροφά άεργο ισχύ (± 100 MVAr ανά μονάδα), σταθεροποιώντας τα προφίλ τάσης και μειώνοντας το τρεμόπαιγμα στους τροφοδότες διανομής.
Αναβολή υποδομής: Διατηρώντας την τάση του τροφοδότη εντός ανοχής, οι επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας μπορούν να αναβάλουν ή να μειώσουν τις αναβαθμίσεις του υποσταθμού—συνήθως εξοικονομώντας $500 K–$2 εκατομμύρια ανά τροφοδότη.
Με γνώμονα την τεχνητή νοημοσύνη EMS : Η προηγμένη πρόβλεψη κατάστασης φόρτισης ευθυγραμμίζει τη φόρτιση/εκφόρτιση με τις προβλέψεις ηλιακής ακτινοβολίας και ανέμου, μειώνοντας τη μείωση του PV έως και 30 %.
Βελτιστοποίηση κύκλου ζωής: Ένα σύστημα αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας ιόντων λιθίου με βαθμολόγηση > 6 000 κύκλων με 80 % DoD επιτυγχάνει ημερολογιακή διάρκεια > 15 ετών, μειώνοντας το ισοπεδωμένο κόστος αποθήκευσης (LCOS).
Ξύρισμα αιχμής με σύστημα αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας: Η αποφόρτιση κατά τη διάρκεια των παραθύρων αιχμής των τιμολογίων εξοικονομεί 20–40% στις χρεώσεις ζήτησης.
Tariff arbitrage: Η χρέωση στα 0,05 $/ kWh εκτός αιχμής και η εκφόρτωση στα 0,25 $/ kWh αιχμής μεγιστοποιεί τις οικονομικές αποδόσεις.
Επεκτάσιμη ανάπτυξη: Ένα αρθρωτό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας υποστηρίζει αυξήσεις 'pay-as-you-grow' (π.χ. 250 kW /500 kWh ανά rack), ευθυγραμμίζοντας τη χωρητικότητα με τα εξελισσόμενα προφίλ φορτίου.
Απρόσκοπτη μεταφορά: Οι διακόπτες στατικής μεταφοράς στερεάς κατάστασης με πλεονασμό μετατροπέα N+1 εξασφαλίζουν μεταγωγή < 4 ms, διατηρώντας τα κρίσιμα φορτία σε κέντρα δεδομένων, νοσοκομεία και κόμβους τηλεπικοινωνιών.
Προτεραιοποίηση φορτίου: EMS ακολουθεί ακολουθίες μη κρίσιμων κυκλωμάτων, επεκτείνοντας το χρόνο λειτουργίας κατά 15–20 % και δεσμεύοντας ενέργεια για συστήματα ασφάλειας ζωής και επικοινωνίας.
Υποστήριξη εκκίνησης κινητήρα: Ο εξοπλισμός βαριάς έλξης (6–8× ρεύμα εισόδου) αποθηκεύεται στην προσωρινή μνήμη από ένα αρθρωτό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας , αποτρέποντας τις κυρώσεις χρησιμότητας και εξομάλυνση των προφίλ φορτίου.
Διόρθωση συντελεστή ισχύος: Οι ενσωματωμένες συστοιχίες πυκνωτών και η υποστήριξη μετατροπέα VAR αυξάνουν τον συντελεστή ισχύος σε > 0,98, ελαχιστοποιώντας τις προσαυξήσεις άεργου ισχύος.
Microgrids & Campus Power: Τα συστήματα αποθήκευσης ενέργειας μπαταριών υβριδικών γεννητριών + ιόντων λιθίου επιτυγχάνουν διείσδυση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας > 90% με δυνατότητα black-start.
Εικονικοί σταθμοί ηλεκτροπαραγωγής (VPP): Τα συγκεντρωτικά αρθρωτά περιουσιακά στοιχεία υποβάλλουν προσφορές σε αγορές χονδρικής, παρέχοντας ευελιξία στην κλίμακα του δικτύου διατηρώντας παράλληλα την ανθεκτικότητα πίσω από το μέτρο.
Διανομείς γρήγορης φόρτισης EV: Ο επιτόπιος BESS απομονώνει την επίδραση του δικτύου, επιτρέποντας ταυτόχρονη γρήγορη φόρτιση DC χωρίς δαπανηρές αναβαθμίσεις διανομής.
Ένα βελτιστοποιημένο Βιομηχανικό και Εμπορικό Σύστημα Αποθήκευσης Ενέργειας —είτε πρόκειται για σύστημα αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας ιόντων λιθίου είτε για αρθρωτό σύστημα αποθήκευσης ενέργειας —ξεκλειδώνει κρίσιμες υπηρεσίες δικτύου, ενισχύει την ενοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και προσφέρει ισχυρές οικονομικές αποδόσεις. Η εφαρμογή αιχμής ξυρίσματος με στρατηγικές συστήματος αποθήκευσης ενέργειας μπαταρίας μεγιστοποιεί περαιτέρω την απόδοση επένδυσης (ROI) και τη λειτουργική ανθεκτικότητα.
Κατηγορία Προϊόντος